Ebben a hőségben szinte alig van valaki, aki ne arra vágyna, hogy fejest ugorhasson a hűs vizű medencébe. A vízben azonban nem csak emberekkel, hanem olykor sokféle kórokozóval is találkozhatunk, melyek akár súlyosan is megbetegíthetnek.
Egy régebbi adat szerint, 2005 és 2006 folyamán több, mint 4000 ember betegedett meg a strandok és uszodák vizeinek szennyezettsége miatt - állítja az amerikai Center for Disease Control and Prevention (magyar ÁNTSZ megfelelője).
“A feltételezés, miszerint a közfürdők vizei olyanok, akár egy emésztőgödör, esetenként igaznak bizonyulnak” - mondja Dr Ranit Mishori, a Georgetown Egyetem Orvosi Központjának professzorhelyettese. “Az úszás csodás sport, de mindenkinek elővigyázatosan kell művelnie.”
A probléma abból adódik, hogy a medencében mindenki megosztja egymással baktériumait, és azok nagyon könnyen terjedhetnek egyik emberről a másikra - akár egy pici korty víz lenyelése által is.
Egy jól karbantartott medencében megfelelő mennyiségű klór és egyéb fertőtlenítő hatású szer található, melyek hatékonyan képesek elpusztítani minden kórokozót - állítja ifjabb Dr Philip J. Tierno, a NYU Langone Medical Center klinikai mikrobiológia és immunológia részlegének igazgatója. Az azonban, hogy mennyi idő alatt pusztítja el a klór az egyes baktériumokat, fajtánként változhat. És minél több a szennyeződés a medence vizében, annál hamarabb eléri a klórmennyiség a maximális fertőtlenítő kapacitását. A leggyakoribbak a hasmenést kiváltó szennyeződések, de a medence vizének nem megfelelő tisztasága miatt sokan szem-, fül-, légzőszervi-, bőr-, vagy neurológiai fertőzést is kapnak.
“A fertőzéshez nem is kell sok, elég egy hasmenéses gyermek, akinek a pelenkája véletlen félrecsúszik, és máris az egész medence szennyezett.” - mondja Mishori. “A széklet pedig - akármilyen kis mennyiségről is legyen szó - messze a legnagyobb egészségi kockázatot jelenti a közfürdőkben.” - egészítette ki Dr Tierno.
Lássuk most a strandok és uszodák legveszélyesebb kórokozóit:
Cryptospordium: ez a klórálló parazita a leggyakoribb okozója az uszodákban terjedő bélfertőzéseknek, és akár napokig is képes életben maradni a klóros medencevízben is.
Giardia: akárcsak a cryptospordium, a gardia is egy mikroszkopikus méretű parazita, mely a székletben található és hasmenést okoz.
Norovírusok: ha norovírussal fertőződünk meg, napokon át émelygéssel, hányással, hasgörccsel és hasmenéssel kell számolnunk.
Pseudomonas aeruginosa: ez a baktérium - mely nem a székletben, hanem a talajban és a vízben található - felel az uszodákban terjedő fülgyulladásért, ami fájdalommal és erős viszketéssel jár.
Most pedig nézzük, melyek azok a “könnyebb” betegségek, melyekkel gyakran strandolás után számolnunk kell:
Legyen szó egyszerű lábgombáról, vagy egy komolyabb, viszkető hüvelyfertőzésről, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnunk, mielőtt otthoni kezelésbe kezdünk.
Kapcsolódó termékek:
Az influenzavírusoktól eltérő módon, az uszodákban ránk leselkedő kórokozók variációinak száma szerencsére nem növekszik napról napra. A fent felsoroltak már évek óta jelen vannak, és mivel nem úgy tűnik, hogy hamarosan kipusztulnának, ezért a legjobb, ha felkészülünk rájuk, és megteszünk mindent a fertőzés elkerülése érdekében. Ez egyrészt áll abból, hogy fokozottan figyelünk saját személyes higiéniánkra (pl. zuhanyzás úszás előtt és után), másrészt pedig abból, hogy igyekszünk nem lenyelni a medence vizét.
A gyerekek pelenkáira, illetve azok szorosságára mindig figyeljünk oda, cseréljük azokat minél gyakrabban. És akinek hasmenése van, az jobb, ha tartózkodik az úszástól a teljes gyógyulásig. Sose köpjünk a vízbe, és ne fújjuk bele orrunkat... de ezek már alapszabályok, melyek nélkül a közfürdők nem is működhetnének.
Mindezeket figyelembe véve, a nagyon pici gyermekek, a várandós kismamák és az immunrendszerükben legyengültek jobb, ha nem kockáztatnak, és csak kevés ideig tartózkodnak a vízben.
Nem kell azért megijedni persze, és nyugodtan ellátogathatunk kedvenc strandunkra, a lényeg csupán annyi, hogy vigyázzunk magunk és mások egészségére.
Kellemes fürdőzést!