Az elsődleges energiaközpontok (csakrák) energiatestünk nem fizikai szervei. Legalább 7 elsődleges központ létezik, és több, mint 300 másodlagos, vagy kisebb energiaközpont van testünkön szétszórva.
A 7 elsődleges csakra a következő:
gyökér csakra - gerincünk tövénél található, az ánusz és a genitáliák között, színe vörös. Kapcsolódó szerv: mellékvese.
szex csakra - a köldök vonalában található, színe narancs. Kapcsolódó szerv: ivarmirigyek (petefészek, herék).
napfonat csakra - a szegycsontnál található, színe sárga. Kapcsolódó szerv: hasnyálmirigy.
szív csakra - a mellkas közepén, a szív felett található, színe zöd. Kapcsolódó szerv: csecsemőmirigy.
torok csakra - a torok aljánál, nyakunk legalsó részén található, színe kék. Kapcsolódó szerv: pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy.
harmadik szem csakra - a homlok közepén, a két szemöldök között találhat, színe lila. Kapcsolódó szerv: agyalapi mirigy.
korona csakra - a fej tetején található, a homlok fölötti részen, színe arany. Kapcsolódó szerv: tobozmirigy.
Ezek együttesen egy komplex nem fizikai elemekből álló hálózatot alkotnak. Ezek a központok kapcsolódnak egymáshoz, méghozzá ún. meridiánokon keresztül. Az energiaközpontokat és az őket összekapcsoló meridiánokat először a Kínaiak és más keleti népek térképezték fel több ezer évvel ezelőtt. Az így alkotott “térkép” modern verzióját még ma is sokfelé használják, legfőképpen a reflexológiában és az akupunktúrában.
Az elsődleges energiaközpontok szervezetünk főbb belső szerveihez, mirigyeihez, idegpályáihoz, és a gerinchez kapcsolódnak. A másodlagos és kisebb energiaközpontok az ízületekhez, mirigyekhez és idegcsomókhoz kapcsolódnak. Vannak aktív központok - melyek átalakítják és manipulálják a energiát - más energiaközpontokat táplálva és a fizikai- és nem fizikai életfolyamatokat biztosítva. Aztán vannak raktározó energiaközpontok, kommunikációs központok, és olyan központok is, melyek arra valók, hogy más forrásokból vagy környezetükből felvegyék az energiát.
Energiaforrások
A étel, a víz, az oxigén, a napfény, a planetáris energia, a kozmikus energia, a szerelem, a szex, és a zene mind-mind energiaforrások. Néhányuk igen bonyolult, de mindegyik szükséges ahhoz, hogy kiegyensúlyozott életet élhessünk.
Az energiaközpontokat nem lehet szabad szemmel látni, mikor azonban aktívak, igen intenzíven lehet őket érezni. Pulzáló, lüktető érzetet adnak. Mikor az energiát tudatosan az egyik központból a másikba irányítjuk a meridiánok mentén, akkor ez áradó melegségként, bizsergésként, vagy ezek kombinációjaként jelentkezik testünkben. A központokat auralátással látni is lehet - színes örvényként jelennek meg.
Minden energiaközpontnak külön funkciója van az energiatestben, ugyanakkor egymással is interakcióban vannak. Minden egyes központ egyéni és integrális része az energiatestnek. Együttesen működnek az energiatest javára, mint ahogy szerveink (szívünk, agyunk, veséink, májunk, stb.) fizikai testünk javára.
Hogyan működik az energiatest?
Az energiatest nagyon összetett. Egy kicsit hasonló egy elektromos berendezéshez. Az energia beáramlik a berendezésbe, és az összekapcsoló utakon keresztül (meridiánokon) eljut az elektromos elemekhez (csakrákhoz). Az energiák folyamatosan változnak, erősödnek, átalakulnak az elemek által, hogy aztán különféle szerepeket tölthessenek be, melyek a berendezés megfelelő általános működéséhez szükségesek. Ha ezt a hasonlatot folytatjuk, elmondhatjuk, hogy az energiaközpont olyan, akár egy elektromos elem, vagy egység. Energiát von el az őt körülvevő elemekből, és megváltoztatja annak értékét. Felerősíti és átalakítja az energiát valami mássá, mely ahhoz szükséges, hogy az egész berendezés működhessen.
Mindegyik energiaközpontnak (csakrának) különböző típusú energiára van szüksége, melyeket olyan más energiaközpontokból vesznek fel, amik más típusú energiákat generálnak - éppen olyan értékűeket és színűeket, amilyenekre szükség van.
Az energiaközpontok ereje mindig az adott ember felépítésétől, természetétől, életvitelétől, egészségi állapottól, lelki- és morális- fejlettségétől függ. Ha javítani szeretnénk a központok működését, energiaellátását, használhatunk testgyertyákat. Attól függően, hogy melyik csakránk működését szeretnénk javítani, válasszunk ahhoz megfelelő színű gyertyát. Például ha torok csakránkat szeretnénk támogatni, akkor használjunk kék gyertyát: